زندگینامه

در سال 1324 در شهر تهران به دنیا آمد، دوران کودکی، دبستان و دبیرستان را در شهرهای مختلف ایران سپری نمود و از هشت سالگی به موسیقی روی آورد . تنها استاد او تا قبل از ورود به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پرویز مسرور بود که دروس اولیه تئوری و ساز را به وی آموخت. در دوران دبیرستان اکثرا عهده دار گروههای هنری بود و علاوه بر تحصیل دروس دبیرستانی به تحقیق و آموزش شخصی در زمینه موسیقی ادامه داد، از این رو پس از ورود به دانشگاه شیراز با تشکیل یک ارکستر کوچک دانشگاهی رهبری آن را به عهده گرفت و در مدت چهار سال ارکستر بزرگی متشکل از 42 نوازنده و یک گروه کر 60 نفری بوجود آورد. از دوره نوجوانی آثار کوتاهی بصورت لید به همراهی یک یا چند ساز او باقی است که برخی از آنها را برای ارکستر دانشگاه نیز تنظیم و با آن ارکستر اجرا کرده است اما مهم ترین کار او را از این دوره شاید بتوان سرناد جوانی دانست که در 17 سالگی و با الهام از سرناتانوتورنا اثر موتسارت، اما در مایه شوشتری ایرانی تصنیف کرده است.

 
در سال 1346 و بعداز فارغ التحصیلی در رشته اقتصاد از دانشگاه شیراز به تهران آمد و بعداز گذراندن خدمت نظام وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و زیر نظر اساتید بزرگواری چون دکتر هرمز فرهت، دکتر محمد تقی مسعودیه، علیرضا مشایخی، پری برکشلی و پروفسور توماس کریستیان داوید به تحصیل در رشته آهنگسازی پرداخت، در طی همین سالها با هدایت دکتر هرمز فرهت تهیه برنامه های موسیقی کلاسیک رادیو را نیز برعهده گرفت و روزانه چندین ساعت را به این مهم اختصاص داد.


در سال 1351 موفق به کسب درجه لیسانس با رتبه ممتاز از دانشکده هنرهای زیبا شد و بعد از چندی برای ادامه تحصیل عازم کشور انگلستان گردید و در کالج سلطنتی موسیقی این کشور در شهر لندن تحصیل آهنگسازی را ادامه داد.
با اساتید برجسته ای چون مایکل کاف ماتیوز، پیتر المنت، سر داوید ویلکاکس و سپس آنتونی میلنر، فیلیپ کانون و الیزابت وندرپار دوره های فوق لیسانس و پست گراد آهنگسازی را به انتها رساند و در همان زمان نیز با شرکت در کلاسهای خصوصی سرمایلک تیپت آهنگساز بزرگ انگلیسی نکات برجسته ای را از وی آموخت.


مهران روحانی در پاییز سال 1357 و بعد از پایان تحصیلات آهنگسازی به ایران بازگشت و در دانشکده هنرهای زیبا و هنرستان عالی موسیقی به تدریس پرداخت، فعالیتهای عمده او علاوه بر آهنگسازی، تدریس اختصاصی دروس نظری موسیقی همچون تئوری، هارمونی، کنترپوان، فرم، تاریخ، سبک شناسی، سازشناسی و ارکستراسیون است که در این راه موسیقیدانان صاحب نامی را به موسیقی ایران و نقاطی از جهان معرفی نموده است. از میان هنرجویان قدیمی او و هنرمندان موفق امروزی می توان از رضا ناژفر (نوازنده فلوت و استاد دانشگاه اینسبورگ اطریش) و کیاوش صاحب نسق (آهنگساز و محقق موسیقی)، همچنین بهاره کمائی (نوازنده پیانو) و صفا کاتب شهیدی(نوازنده پیانو و آهنگساز) نام برد.


آثار عمده مهران روحانی شامل چندین قطعه پیانوئی همچون سوئیت خانوادگی، مونولوگ، دیالوگ، سوئیت آینه ها، واریاسیون روی تم صبا، چند سال پیش، مجموعه استیل ها، انوانسیون های دو صدائی به روایتی نو و شوپینیانا از مجموعه آهنگسازان نوگرا است.
همچنین آثار متعدد مجلسی مانند کوارتت های زهی، سونات فلزات و گیتار، سونات فلوت و پیانو، تریو برای فلوت ویلن و پیانو، اورینتال برای ولین سل و پیانو و تریوی زهی را از او میتوان نام برد.
در زمینه موسیقی ارکسترال علاوه بر سرناد جوانی باید از سه پوئم
سمفونیک او با نامهای پرواز، شمال و ماهی سیاه کوچولو یاد کرد که همگی قبل از عزیمت به انگلستان نوشته شده اند. همچنین باله روز ششم برای ارکستر بزرگ، آداجیو و فوگ با نام ایرانی برای ارکستر زهی، و کنسرتو برای کلارینت و ارکستر از دیگر آثار او در این زمینه هستند.
برخی از آثار مهران روحانی در نقاط مختلفی از دنیا همچون کانادا، استرالیا، آمریکا، اطریش، فرانسه و انگلستان به اجرا درآمده و تعدادی نیز بر روی نوار
کاست و یا لوح فشرده (سی دی)
ضبط شده اند.

------------------------------------------------------------------------

گفت‌و‌گو با مهران روحانی، آهنگساز:گوش‌ها را باید شست!

Home       |       Biography       |      Gallery      |      Music      |       Events       |       Contact

Copyright © 2008 Mehran Rouhani. All rights reserved       |      email: mr@mehranrouhani.com